Wszystkich Świętych

Wszystkich ŚwiętychPoczątek listopada to okres, w którym Kościół szczególnie wspomina wiernych zmarłych. Zapraszamy 1 XI od godz. 1030 do udziału w procesji z wypominkami za zmarłych na cmentarzu parafialnym, która poprzedzi Mszę Świętą planowaną na godz. 1100. Zachęcamy również do udziału w nabożeństwie różańcowym odprawianym na cmentarzu parafialnym o godz. 1600 zarówno pierwszego jak i drugiego listopada.

Uroczystość Wszystkich Świętych w całym Kościele świętowana jest od ok. X w., chociaż swoje lokalne początki miała kilka wieków wcześniej. W tym samym czasie narodził się zwyczaj wspominania wszystkich wiernych zmarłych (dzień zaduszny), początkowo praktykowany w zakonach benedyktyńskich, a ok. XIII w. rozpowszechniony również na całą wspólnotę Kościoła. 1 listopada czcimy wszystkich Świętych, więc nie tylko tych beatyfikowanych i kanonizowanych przez Kościół, ale również tych o świętości, których wiedziało niewielu, albo tylko sam Bóg Ojciec. Bo jak czytamy w ewangelii: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.” (Mt 6,6). Za wstawiennictwem tych wszystkich, którzy dostąpili nieba upraszamy łask.

Nierozerwalnie związanym z tą uroczystością jest dzień zaduszny (2 listopada); wspomnienie wszystkich zmarłych wierzących w Chrystusa, którzy oczekują na nagrodę nieba w czyśćcu. Zanosimy modlitwy w ich intencji upraszając odpuszczenia ich win. W tych dniach możemy uzyskać odpust zupełny, który z pewnością warto ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiące. Warunki uzyskania takiego odpustu są następujące:

  1. pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
  2. odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",
  3. dowolna modlitwa w intencjach Ojca św.,
  4. Spowiedź i Komunia św.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. Amen.