Fatima

Matka Boża Fatimska Niewielkie pole położone w dolinie Cova da Iria ok. 2,5 km na północ od Fatimy, należące do rodziny dos Santos. To właśnie w tym niepozornym miejscu, dokładnie 100 lat temu, 13 maja 1917 roku ukazała się Matka Boża. Świadkami tego nadzwyczajnego wydarzenia była trójka dzieci. Rodzeństwo Hiacynta i Franciszek Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos. To im Matka Boża przekazała swoje objawienia…

Na zachód od Fatimy, w niewielkiej miejscowości Aljustrel mieszkały dwie spokrewnione rodziny: dos Santos i Marto. W tym górskim regionie nie wszystkie dzieci chodziły do szkoły. Starsze ciężko pracowały na roli, młodsze zajmowały się pilnowaniem trzody. Dlatego trójce kuzynów Łucja (10 l.), Franciszek (9 l.), Hiacynta (7 l.) przypadła rola pastuszków. 13 maja 1917 r. jak zwykle wypasali stadko owiec, gdy koło południa od zajęć oderwały ich tajemnicze blaski podobne do błyskawic. Kiedy zamierzali wracać do domu w obawie przed burzą, nad niewielkim dębem ujrzeli (jak to później szczegółowo zrelacjonowali) „Panią ubraną na biało, bardziej błyszczącą niż słońce (…). Dłonie miała złączone jakby w geście modlitwy (…). Z Jej prawej dłoni opadał różaniec (…).” Maryja przekazała dzieciom, że będzie się ukazywać przez 6 kolejnych miesięcy i w tym czasie powie im, kim jest i czego oczekuje. Poleciła codzienną modlitwę różańcową jako wynagrodzenie za grzechy ludzkości. W kolejnych miesiącach dzieciom towarzyszyli coraz liczniej gromadzący się ludzie. Maryja nawiedzała to miejsce co miesiąc do października. W czasie objawień nieustannie podkreślała jak ważna jest modlitwa różańcowa, wynagradzająca za grzechy i w intencji nawrócenia grzeszników. Objawiła też pastuszkom wizję piekła – „Promień światła zdawał się przenikać ziemię i zobaczyliśmy jakby morze ognia, a w tym ogniu zanurzeni byli diabli i dusze w ludzkich postaciach podobne do przezroczystych, rozżarzonych węgli, które pływały w tym ogniu.” oraz Niepokalanego Serca Maryi, znieważanego przez grzechy ludzkości – „Serce, otoczone cierniami, które wydawały się je przebijać.” Maryja zapowiedziała koniec wojny, ale ostrzegała, że jeśli ludzie nie przestaną obrażać Boga przyjdzie jeszcze straszniejsza wojna, co było najprawdopodobniej zapowiedzią II wojny światowej. Poleciła nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca jako szansę na uniknięcie piekła. W czasie ostatniego spotkania 13 października 1917 roku Maryja przedstawiła się jako Matka Boża Różańcowa, poleciła wybudowanie w miejscu objawień kaplicy na jej cześć. Portrety kanonizacyjne dzieci fatimskich. Papież Franciszek dokona 13 maja kanonizacji dzieci fatimskich: Franciszka i Hiacynty. Trwa również proces beatyfikacyjny siostry Łucji, która zmarła 13 lutego 2005 r. i jako jedyna z całej trójki rozmawiała z Maryją w czasie objawień.

Przy tej okazji należy też wspomnieć świętego Jana Pawła II, wielkiego orędownika modlitwy różańcowej, który zawierzył całe swoje życie Maryi. Uważał, że to właśnie dzięki opiece Matki Bożej Fatimskiej przeżył zamach z 13 maja 1981 r. Dlatego kulę, którą został postrzelony złożył Jej jako wotum podczas pielgrzymki do Fatimy w pierwszą rocznicę zamachu. Umieszczono ją w koronie figury Matki Bożej, znajdującej się w Fatimskim Sanktuarium.

Nasza parafia włącza się aktywnie w obchody 100-lecia objawień fatimskich. 13 dnia każdego miesiąca od maja do października oraz w pierwsze soboty miesiąca będziemy mogli uczestniczyć w nabożeństwie różańcowym wynagradzając za grzechy i modląc się w intencji naszej wspólnoty parafialnej. Darem dzieci przystępujących do I Komunii Świętej i dzieci Komunii Rocznicowej są figurki Matki Bożej Fatimskiej. 14 maja rozpoczną one nawiedzanie naszych domów i rodzin. Będzie się to odbywało jednocześnie w trzech kierunkach, poprzez przekazywanie kolejno sąsiadom i poszczególnym wioskom.

  1. Kościelna Wieś – Włodzimierka – Kościelna Wieś – Witoldowo – Pieńki Kościelskie – Kopanina – Krotoszyn,
  2. Kościelna Wieś – Bodzanówek – Leonowo – Zielińsk – Pułkownikowo – Bartłomiejowice,
  3. Ruszki – Ujma Mała – Bilno – Pocierzyn – Sęczkowo.

Zachęcamy do wspólnej modlitwy, jak również osobistego zgłębiania i rozważania objawień fatimskich oraz prywatnej modlitwy różańcowej. „Królowo Różańca Świętego – módl się za nami.”