Dożynki 2018

Dożynki 2018

W niedzielę 2 września odbyło się coroczne parafialne święto dziękczynienia za plony. Uroczystości rozpoczęło poświęcenie wieńca dożynkowego, owoców, kwiatów i chlebów. Msza Święta dziękczynna sprawowana przez ks. proboszcza rozpoczęła się o godz. 1130. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli parafianie oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

Czytaj więcej...

Kolegiata Ciechocińska

Biskup Wiesław Mering

W związku z podniesieniem kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku do godności Kolegiaty i ustanowieniem przy nim Kapituły Kolegiaty Ciechocińskiej z dniem 16 października 2018 r. biskup włocławski Wiesław Mering mianował 12 kanoników gremialnych i 7 honorowych. Wśród których znalazł się Ks. Bogusław Wiszowaty, proboszcz naszej parafii.

Czytaj więcej...

Odpust parafialny

Odpust parafialny

10 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Wawrzyńca diakona. W naszej wspólnocie parafialnej jest to jednocześnie dzień odpustu. Tegoroczna uroczysta suma odprawiona została o godz. 1100. Przewodniczył jej ks. Przemysław Kłosowski wikariusz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole.

Czytaj więcej...

Pielgrzymi

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

5 sierpnia 2018 roku naszą parafię tradycyjnie odwiedzili pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę. Większość grup skorzystało z chwili odpoczynku i modlitwy przy naszym zabytkowym kościele. Grupy ze Świecia i Tczewa podjęliśmy posiłkiem w położonej nieopodal kościoła świetlicy wiejskiej. Wszystkim pątnikom życzymy wytrwałości i opieki Matki Bożej na ich pielgrzymim szlaku.

Czytaj więcej...

Serce Jezusa

Najświętsze Serce Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadająca na piątek po oktawie Bożego Ciała dopełnia miesiąc czerwiec szczególnie poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest nierozerwalnie związana ze świętem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przypadającym następnego dnia. Święta te mają wynagradzać rany zadawane Sercu Jezusa i Maryi.

Czytaj więcej...

Boże Ciało

Boże Ciało

"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28, 20). Jezus spełnia tę obietnicę, dając nam nie tylko Ducha Świętego, ale również samego siebie pod postacią chleba i wina. Przyjmując Komunię Świętą zostajemy włączeni w Boży plan zbawienia. "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym" (J 6, 54). Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma pomóc nam w należytym podziękowaniu za ten niezwykły dar.

Czytaj więcej...

Któż jak Bóg

Święty Michał Archanioł

W dniach 22 - 23 maja naszą parafię nawiedziła Figura św. Michała Archanioła z Groty Objawień na górze Gargano. Modlitwom przewodniczyli Księża Michaelici, którzy przybliżali nam świat aniołów i postać samego Michała Archanioła pełniącego ważną role w historii naszego zbawienia.

Czytaj więcej...

Trójca Święta

Trójca Święta

„W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” jakże często nie zwracamy uwagi na to codzienne wyznanie wiary w Trójjedynego Boga. W dzisiejszych czasach wszechobecnego uniwersalizmu, All-in-One czy kawy 3w1 nie robi na nas wrażenia ta Tajemnica. Z okazji odpustu ku czci Świętej Trójcy obchodzonego w kościele filialnym w Ruszkach poświęćmy chwile refleksji tej niepojętej Tajemnicy.

Czytaj więcej...

I Komunia Święta

I Komunia Święta

W dniu 6.05.2018 r. w naszej parafii odbyła się I Komunia Święta. Aby godnie przyjąć Pana Jezusa, w sobotę 5 maja, dzieci przystąpiły do Sakramentu Pokuty i Pojednania, a w niedzielę 18 dzieci po raz pierwszy uczestniczyło w pełni Mszy Świętej.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.

Czytaj więcej...

Zesłanie Ducha Świętego

Duch Święty

"Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). Pięćdziesiątego dnia po Zmartwychwstaniu na zgromadzonych w wieczerniku apostołów i Maryję zstępuje Duch Święty. Dopełnia się i kończy okres świąt Paschalnych.

Czytaj więcej...

Wniebowstąpienie Pańskie

„Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba».” (Dz 1, 9-11)

Czytaj więcej...

Maryja Królowa

Maryja Królowa

3 maja każdego roku uroczyście świętujemy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jednak przez cały miesiąc maj szczególnie czcimy Maryję gromadząc się w kościołach i wokół przydrożnych figur na nabożeństwach majowych.

Czytaj więcej...