Środa Popielcowa

Środa Popielcowa

Popielec, czyli Środa Popielcowa jest w Kościele katolickim dniem rozpoczynającym bardzo ważny okres - Wielkiego Postu. Środa Popielcowa jest obchodzona w różnych terminach w zależności od daty Świąt Wielkanocnych (np. w tym roku 14 luty), jednak wypada zawsze w środę, by Wielki Post trwał...

Czytaj więcej...

Osobowość Roku 2017

Osobowość Roku

Ks. Bogusław Wiszowaty, proboszcz w parafii św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi, nominowany za skuteczną realizację programu remontu zabytkowego kościoła św. Wawrzyńca i pozyskiwanie środków na ten cel.

Czytaj więcej...

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Tobie, aby gwar przy świątecznym stole nie zagłuszał pukania do drzwi, aby Maryja z Józefem nie musiała szukać ubogiej stajenki. By Jezus narodził się w Twoim sercu.

Czytaj więcej...

Adwent

Adwent

Czasem adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. Jest to okres przygotowania na przyjście Syna Bożego. W dniach 9 - 10 grudnia 2017 roku w naszej parafii odbędą się rekolekcje. Nieodłączną częścią adwentowego czasu pozostają również Roraty ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Czytaj więcej...

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych

Początek listopada to okres, w którym Kościół szczególnie wspomina wiernych zmarłych. Zapraszamy 1 XI od godz. 1030 do udziału w procesji z wypominkami za zmarłych na cmentarzu parafialnym, która poprzedzi Mszę Świętą planowaną na godz. 1100. Zachęcamy również do udziału w nabożeństwie różańcowym odprawianym na cmentarzu parafialnym o godz. 1600 zarówno pierwszego jak i drugiego listopada.

Czytaj więcej...

Różaniec Święty

Różaniec Święty

Wkraczamy w miesiąc październik szczególnie związany z modlitwą różańcową. W tym miesiącu dużo uwagi poświęcimy św. Janowi Pawłowi II - wielkiemu orędownikowi modlitwy na różańcu. Sama Matka Boża podczas swoich objawień zachęcała do takiej formy modlitwy. Jako, że lepszej reklamy nie można sobie wyobrazić zachęcamy wszystkich do indywidualnej modlitwy różańcowej w domach oraz wspólnej w kościele parafialnym codziennie o godz. 1630.

Czytaj więcej...

Fatima

Matka Boża Fatimska

Niewielkie pole położone w dolinie Cova da Iria ok. 2,5 km na północ od Fatimy, należące do rodziny dos Santos. To właśnie w tym niepozornym miejscu, dokładnie 100 lat temu, 13 maja 1917 roku ukazała się Matka Boża. Świadkami tego nadzwyczajnego wydarzenia była trójka dzieci. Rodzeństwo Hiacynta i Franciszek Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos. To im Matka Boża przekazała swoje objawienia…

Czytaj więcej...

Dożynki 2017

Dożynki 2017

W niedzielę 27 sierpnia odbyło się coroczne parafialne święto dziękczynienia za plony. Uroczystości rozpoczęło poświęcenie wieńca dożynkowego, owoców, kwiatów i chlebów. Msza Święta dziękczynna sprawowana przez ks. proboszcza rozpoczęła się o godz. 1130. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli parafianie oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

Czytaj więcej...

Odpust parafialny

Odpust parafialny

10 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Wawrzyńca diakona. W naszej wspólnocie parafialnej jest to jednocześnie dzień odpustu. Tegoroczna uroczysta suma odprawiona została o godz. 1100. Przewodniczył jej ks. dr. Henryk Witczak.

Czytaj więcej...

Pielgrzymi

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

5 sierpnia 2017 roku naszą parafię tradycyjnie odwiedzili pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę. Większość grup skorzystało z chwili odpoczynku i modlitwy przy naszym zabytkowym kościele. Grupy ze Świecia i Tczewa podjęliśmy posiłkiem w położonej nieopodal kościoła świetlicy wiejskiej. Wszystkim pątnikom życzymy wytrwałości i opieki Matki Bożej na ich pielgrzymim szlaku.

Czytaj więcej...

Serce Jezusa

Najświętsze Serce Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadająca na piątek po oktawie Bożego Ciała dopełnia miesiąc czerwiec szczególnie poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest nierozerwalnie związana ze świętem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przypadającym następnego dnia. Święta te mają wynagradzać rany zadawane Sercu Jezusa i Maryi.

Czytaj więcej...

Trójca Święta

Trójca Święta

„W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” jakże często nie zwracamy uwagi na to codzienne wyznanie wiary w Trójjedynego Boga. W dzisiejszych czasach wszechobecnego uniwersalizmu, All-in-One czy kawy 3w1 nie robi na nas wrażenia ta Tajemnica. Z okazji odpustu ku czci Świętej Trójcy obchodzonego w kościele filialnym w Ruszkach poświęćmy chwile refleksji tej niepojętej Tajemnicy.

Czytaj więcej...