Kanonizacja papieży

Jezu ufam TobieJan Paweł II, wielki orędownik kultu Bożego Miłosierdzia, ogłosił Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła w 2000 roku. 14 lat po ogłoszeniu Kościół będzie szczególnie obchodzić ten dzień, wynosząc dwóch wielkich papieży na ołtarze. Kto nie będzie mógł uczestniczyć osobiście w tych wydarzeniach, może śledzić je na ekranach telewizorów. Z tego względu również w naszej parafii msze zmienią swój tradycyjny porządek.

Dobry papież

Jan XXIIIO papieżu Janie XXIII wiedzieć możemy mniej, jego pontyfikat pamiętać mogą lepiej starsze osoby z naszej parafii. Nazywany był „Dobrym Papieżem” ze względu na swoje przyjazne i ciepłe usposobienie. Bardzo często, gdy robiono mu zdjęcia patrzył prosto w obiektyw i uśmiechał się. Daje się zauważyć też jego fizyczne podobieństwo do papieża Franciszka. Ale zaczynając od początku:

  • nazywał się Angelo Giuseppe Roncalli i urodził się w 25 listopada 1881 roku w wiosce Sotto il Monte;
  • żył w bardzo ubogiej rodzinie, jego rodzice byli rolnikami;
  • studiował w Rzymie, doktorat z teologii obronił w wieku 22 lat;
  • w 1904 roku przyjął święcenia kapłańskie;
  • w 1925 roku został arcybiskupem i wizytatorem apostolskim w Bułgarii, a także tytularnym arcybiskupem Areopolis. Jako swoje hasło biskupie wybrał Obedientia et Pax (Posłuszeństwo i Pokój);
  • 12 stycznia 1953 został mianowany kardynałem, a trzy dni później patriarchą Wenecji;
  • 28 października 1958 roku wybrano go papieżem przy dwunastym głosowaniu;
  • cztery największe zmiany, które zarządził to: zwiększenie liczebności kolegium kardynałów, zrewidowanie kodeksu prawa kanonicznego, a także zwołanie synodu i II Soboru Powszechnego.
  • przyczynił się bardzo do wzrostu ekumenizmu;
  • miał zdiagnozowanego raka żołądka, zmarł 3 czerwca 1963 roku;
  • 3 września 2000 Jan XXIII został ogłoszony, razem z Piusem IX, błogosławionym przez papieża Jana Pawła II.

Wielki Polak

Sylwetka papieża Jana Pawła II, czyli Karola Wojtyły jest Polakom bardzo dobrze znana. Nie  zakładamy, by ktoś z czytelników nie znał podstawowych faktów z Jego życia, niemniej nadmienimy, że:  

  • urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach;
  • był synem Karola i Emilii z Kaczorowskich i młodszym bratem Edmunda (jeszcze jako dziecko stracił matkę i brata);
  • pasjonowało go aktorstwo, w gimnazjum stawia pierwsze kroki na scenie;
  • na maturze zdał: religię, język polski, grecki i łacinę z bardzo dobrymi wynikami;
  • w 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1942 roku wstępuje do konspiracyjnego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczyna studia filozoficzne;
  • w 1946 otrzymuje święcenia kapłańskie i wyjeżdża do Rzymu na studia teologiczne, tam broni pracy doktorskiej. Po dwóch latach wraca i podejmuje pracę w parafii Niegowici, a potem w Krakowie (jest duszpasterzem akademickim w parafii św. Floriana);
  • w 1954 roku robi habilitację;
  • w 1958 roku Ks. Karol Wojtyła jest mianowany przez papieża Piusa XII biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej i zostaje najmłodszym członkiem Episkopatu Polski;
  • w 1963 Papież Paweł VI mianuje Karola Wojtyłę arcybiskupem metropolitą krakowskim i w 1967 kardynałem;
  • 16 października 1978 roku podczas drugiego konklawe, po ósmym głosowaniu został wybrany na papieża. Pontyfikat trwa 27 lat. Dewizą papieża jest „Totus Tuus” czyli „Cały Twój”;
  • 2 kwietnia 2005 w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia odszedł do Domu Ojca;
  • 1 maja 2011 został beatyfikowany przez Benedykta XVI.

Santo subito!

Portret beatyfikacyjny Błogosławionego Jana Pawła II (Bazylika św. Piotra)Proces beatyfikacyjny oraz kanonizacyjny jest uregulowany obecnie przez konstytucję apostolską Divinus Perfectionis Magister wydaną 25 stycznia 1983 roku przez papieża Jana Pawła II. Zgodnie z prawem proces beatyfikacyjny może rozpocząć się po pięciu latach od śmierci danej osoby. W trakcie jego trwania dowodzi się heroiczności cnót kandydata, a także wymagane jest, by zatwierdzony został przynajmniej jeden cud dokonany za jego wstawiennictwem przy beatyfikacji i drugi cud przy procedurze kanonizacyjnej. W przypadku obu papieży zostały zrobione pewne wyjątki: Benedykt XVI rozpoczął proces beatyfikacyjny Jana Pawła II kilka tygodni po jego śmierci, natomiast papież Franciszek wyraził zgodę na kanonizację Jana XXIII bez wymaganego drugiego cudu uzdrowienia za jego wstawiennictwem. Uznał cud wybrany do beatyfikacji w 2000 roku. Pierwszy raz w historii będziemy świadkami jednoczesnej kanonizacji dwóch wielkich papieży, którzy żyli w reputacji świętości. Hasło „Santo subito” („święty natychmiast”) znane jest przede wszystkim z pogrzebu Jana Pawła II, ale wypowiadano je także po śmierci Jana XXIII – „Dobrego Papieża”.  

Cudowne uzdrowienia kobiet

Pierwszym cudem uznanym dla procesu beatyfikacji papieża Polaka było uzdrowienie cierpiącej z powodu choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre w 2006 roku. Drugim, wybranym do procedury kanonizacji - uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mory z tętniaka mózgu. Kobieta miała sparaliżowaną lewą stronę ciała, tętniak według lekarzy był nieuleczalny, zatem jej jedyną pomocą byli święci i modlitwa. Mora modliła się do papieża Polaka o wstawiennictwo. Cud był spektakularny, gdyż uzdrowienie nastąpiło 1 maja 2011 roku, gdy kobieta modląc się oglądała transmisję z beatyfikacji. Od tamtej pory jej stan zdrowia zaczął się poprawiać, aż w listopadzie stwierdzono,  że jest całkowicie zdrowa.
Cud przypisywany wstawiennictwu Jana XXIII był unikalny, bo miał miejsce przed rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego. Uzdrowiona została siostra zakonna ze Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo – Caterina Capitani, która cierpiała na przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Siostra miała ciągłe krwotoki z żołądka i jelit, a gdy doszło do wstrząsu zakażeniowego lekarze nie dawali jej najmniejszych szans i spodziewali się jej zgonu. Wtedy siostrze Caterinie przywieziono relikwię Jana XXIII, którą chora przykładała do ciała, gdy inne siostry modliły się za nią w kaplicy. Zakonnica ujrzała papieża Jana XXIII, który zapewnił ją, że dzięki wierze i modlitwom jest już całkowicie zdrowa. Cud miał miejsce w 1966 roku.

Przebieg uroczystości

Uroczysta msza kanonizacyjna będzie miała miejsce 27 kwietnia w Watykanie na placu św. Piotra. Oczekuje się ok. 800 tys. pielgrzymów biorących w niej udział – większości z Polski, także prezydenta Bronisława Komorowskiego z małżonką oraz delegacji rządu, Sejmu i Senatu. W wyjątkowych obchodach tej uroczystości będą mogli uczestniczyć też mieszkańcy i pielgrzymi w Krakowie i sanktuariach łagiewnickich. W sobotę w planie są: czuwanie, Misterium pt. „Kolory miłosierdzia”, świadectwa osób, które doświadczyły szczególnego wstawiennictwa Ojca Świętego oraz koncerty wielu artystów. W niedzielę w TVP1 oraz TV TRWAM transmitowany będzie na żywo uroczysta msza kanonizacyjna, która rozpocznie się o godzinie 10:00. Z tego względu msze w naszej parafii zmienią swój tradycyjny porządek w tym dniu: msze w kościele parafialnym będą odprawione o 8:00 i o 12:00, a w Ruszkach o 14:00. Zachęcamy do odwiedzenia czytelni, do której został dodany tekst homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w dniu 30 kwietnia 2000 roku podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej.